ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل - قسمت سوم

ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل – قسمت سوم

در قسمت دوم به بخش های مدیریت یکپارچگی پروژه، مدیریت محدوده ی پروژه و مدیریت زمان پروژه از حوزه ی دانش پرداختیم اکنون قصد داریم به سایر بخش های این حوزه بپردازیم پس با ما همراه باشید…

۲-۴ مدیریت هزینه پروژه
به دلیل تغییرات مکرر ممکن است محاسبات دقیق هزینه برای پروژه هایی با درجه ابهامات بالا سودی به همراه نداشته باشد. در عوض استفاده از روشهای برآوردی ساده تر (‌روشهای بالا به پایین) که امکان برآوردهای سریعتر و در سطوح بالاتر را ممکن می کند برای این نوع پروژه ها بهتر است؛ زیرا به راحتی می توان این برآوردها را با توجه به تغییرات پیش آمده اصلاح نمود. برآورد های دقیق برای برنامه ریزی های کوتاه مدت، بازده بهتری به همراه دارد.

در پروژه هایی که در عین ابهامات بالا، بودجه نیز با محدودیتهای بسیاری مواجه است اغلب مواقع، این محدوده و زمان پروژه است که تغییر می یابد تا پروژه در قالب بودجه مورد نظر تکمیل گردد.

۲-۵ مدیریت کیفیت پروژه
به منظوری هدایت و راهبری تغییرات در طول پروژه، روشهای اجایل ترجیح دارند تا جلسات متعدد بررسی کیفیت محصول در طول پروژه انجام گیرد، تا پایان پروژه.
در رویکرد اجایل با برگزاری جلسات منظم نگاه به گذشته (retrospectives) اثربخشی فرآیندهای کیفیت بررسی میگردد. در این جلسات دلایل ریشه ای مشکلات بررسی می شود و روشها و رویکردهای جدیدی برای بهبود کیفیت محصول پیشنهاد می گردد.
پس از آن در جلسات بعدی اثربخشی رویکردهای پیشنهادی قبلی بررسی می شود و در صورت لزوم روشه ا مجدداً اصلاح می گردد و یا کنار گذاشته می شوند و این روند ادامه دارد.

در روش اجایل تاکید بر تحویل تدریجی محصول پروژه است. برای همین در این رویکرد محصول پروژه به بسته های کوچک قابل تحویل به مشتری تقسیم می شود. هدف از این کار کشف تناقضات و مشکلات مربوط به کیفیت در ابتدای چرخه عمر پروژه است جایی که هزینه های کلی تغییرات پایین تر است.

 

۲-۶ مدیریت منابع پروژه
پروژه های اجایل از ساختار های تیمی خاصی سود می برند. تیم ها در این ساختار خود سازمانده بوده و کلیه تخصص های لازم را دارند. تمرکز اصلی این تیمها بر همکاری گروهی است.

همکاری گروهی در این تیم ها منجر به افزایش بهره وری و تسهیل در فرآیند حل مسئله می شود. در کنار مزایای دیگری که همکاری تیم ها می تواند داشته باشد، این همکاری ممکن است باعث شود تا ارتباطات بهبود یابد،‌ به اشتراک گذاری دانش تسهیل شود و تخصیص کارها به اعضای تیم با انعطاف بیشتری انجام پذیرد.

با اینکه ممکن است ایجاد چنین تیمی در ابتدا هزینه های زیادی به پروژه تحمیل کند ولی در ادامه مزایایی که این تیم ها ایجاد می کنند، باعث بازگشت هزینه در ادامه پروژه خواهد شد.

با توجه به اینکه ماهیت پروژه های اجایل استقبال از تغییر در طول پروژه می باشد و وجود یک ساختار تیمی هماهنگ و خود سازمانده بسیار مهم و حیاتی می باشد.

در پست های آینده به ادامه ی قسمت های دیگر این بخش خواهیم پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.