ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل - قسمت چهارم

ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل – قسمت چهارم

در قسمت های دوم و سوم  به بخش های مدیریت یکپارچگی پروژه، مدیریت محدوده ی پروژه، مدیریت زمان پروژه ، مدیریت هزینه پروژه، مدیریت کیفیت پروژه و مدیریت منابع پروژه پرداختیم در ادامه به بخش های دیگر و پایانی حوزه ی دانش خواهیم پرداخت…

۲-۷ مدیریت ارتباطات پروژه
با توجه به ماهیت پروژه های اجایل که با ابهامات و تغییرات بسیاری مواجه است، نیاز به برقراری ارتباطات مستمر و سریع، بیش از پیش احساس می گردد.

این مسئله باعث می شود تا در این پروژه ها همجواری بین اعضای تیم و سهولت دسترسی به اطلاعات تا جای ممکن افزایش یابد .
به علاوه ارسال مستمر محصولات پروژه به صورت شفاف، استمرار برگزاری جلسات بررسی نظرات و بازخوردهای ذینفعان باعث بهبود ارتباطات در پروژهای اجایل می گردد.

۲-۸ مدیریت ریسک پروژه
پروژه هایی با متغیرهای زیاد به خودی خود ابهامات و ریسک بالایی دارند. برای حل این مسئله و کاهش درجه ی ابهامات،‌ پروژه های اجایل متد تحویل تدریجی محصول و استفاده از تیم های چند مهارته را در دستور کار خود قرار داده اند و از این طریق می توانند دانش کسب شده را در هر مرحله با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا روند آتی را بهبود دهند.

علاوه بر این، بر اساس ریسک های شناسایی شده و میزان دانش شما از ریسک های پروژه، ‌الزامات پروژه به عنوان یک سند زنده به طور مستمر در طول پروژه به روز رسانی می گردند و کارهای پروژه بر اساس پیشرفت کار اولویت بندی می گردند.

 

۲-۹ مدیریت تدارکات پروژه
در محیط های اجایل به منظور گسترش تیم پروژه ممکن است از خدمات پیمانکاران خاصی استفاده شود. این رابطه کاری مشترک ممکن است به مدلی در حوزه تدارکات تبدیل گردد که خریدار و فروشنده از این طریق، در خطرات و منافع پروژه با یکدیگر سهیم شوند.

در پروژه های بزرگتر، برای بخشی از تحویل دادنی های پروژه از رویکردهای انطباقی و برای بخشی دیگر که وضوح بیشتری دارند از رویکردهای باثبات تر استفاده می شود. استفاده از این رویکرد باعث می شود که در صورت بروز تغییر، فقط قراردادهای بخشی که محدوده متغیری دارد تحت تاثیر قرار گیرد و سایر بخشها پروژه تحت تاثیر قرار نگیرند.

 

۲-۱۰ مدیریت ذینفعان پروژه
پروژه هایی که درجه بالایی از تغییرات را در طول چرخه حیات خود تجربه می کنند، نیازمند همکاری و مشارکت فعال ذینفعان پروژه می باشند.
به منظور تسهیل تصمیم گیری های به موقع و ایجاد بحث های سازنده در پروژه، تیم پروژه های اجایل به جای ارتباط از طریق لایه های مختلف مدیریتی،‌به طور مستقیم با ذینفعان کلیدی پروژه در ارتباط می باشد.

مشتری، کاربر پروژه و تیم توسعه پروژه اغلب مواقع از طریق یک فرآیند پویا و خلاق(جلسات تعریف شده در روش اجایل) با یکدیگر تبادل اطلاعات می کنند و این تبادل سازنده منجر به افزایش مشارکت و در نتیجه رضایت ذینفعان می گردد.

به منظور سرعت بخشیدن به جریان به اشتراک گذاری اطلاعات در داخل سازمان، ‌روشهای اجایل تاکید بالایی بر شفافیت حداکثری در ارائه اطلاعات دارند.
هدف از دعوت ذینفعان به جلسات مختلف پروژه اعم از بررسی وضعیت کار و یا نمایش مصنوعات پروژه، ‌بدین منظور است تا در زودترین زمان ممکن مشکلات پروژه، انحرافات موجود و تغییرات مورد نیاز شناسایی گردد.

در این مقاله بررسی بخش های مختلف حوزه ی دانش به پایان رسید در پست های آینده به تغییرات دیگر در  ویرایش ششم PMBOK می پردازیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.