ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل - قسمت ششم

ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل – قسمت ششم

در قسمت های اول و پنجم به تغییرات اضافه شدن ضمیمه ای به PMBOK، نگاه به هر حوزه دانش با عینک اجایل، Manage project knowledge، نوع شکست WBS در پروژه های اجایل و تصمیم گیری (Fist of Five) پرداختیم امروز قصد داریم به سایر تغییرات دیگر در ویرایش ششم PMBOK بپردازیم پس با ما همراه باشید…

۶- جلسات
در روشهای اجایل جلسات متعددی برگزار می گردد که یکی از آنها جلسات برنامه ریزی اسپرینت است. در این جلسات بر داستانهای کاربری اولویت بندی شده مورد بحث قرار می گیرد و برای اسپرینت بعدی انتخاب و برنامه ریزی می گردند.

۷- کیفیت
در پروژه های اجایل مدیریت کیفیت توسط کل تیم پروژه اجرا می گردد در صورتی که در پروژه های سنتی، مدیریت کیفیت اغلب به واحد خاصی سپرده می شود.
در پروژه های اجایل کنترل کیفیت توسط تمامی اعضای پروژه و در کل چرخه حیات پروژه انجام می گیرد. ولی در پروژه های با رویکرد آبشاری فعالیتهای کنترل کیفیت در زمانهای به خصوصی و نزدیک به پایان پروژه و توسط تیم خاصی انجام می گیرد.

۸- تیم های خود سازمانده( در بخش مدیری منابع پروژه)
در رویکرد اجایل تاکید بالایی بر تیم پروژه می شود و اعتقاد دارد اعضای تیم و تعاملات شان بر فرآیندها و ابزار ارجحیت دارد و در این راستا یکی از مواردی که تاکید بالایی بر آن دارد استفاده از تیمهای خود سازمانده هستند.
در ویرایش جدید پی ام باک هم این مفهوم در بخش مدیریت منابع پروژه اضافه شده است.
تیم های خود سازمانده نیازمند کنترل متمرکز نمی باشند. در این تیمها، مدیر پروژه برای تیم فضای مناسب کاری را فراهم می نماید و از تیم حمایت می نماید و به اعضای تیم برای اجرای پروژه اعتماد دارد.
تیمهای خود سازمانده موفق از افراد متخصصی تشکیل شده اند که مهارتهای گوناگون دارند به جای اینکه در حوزه خاصی متخصص باشند.

۹- ارتباطات
جلسات پروژه باید ذی نفعان خارج از پروژه و سازمان که با پروژه مرتبط هستند را در بر بگیرد. برخی از شیوه ها و راهکارهایی که در این زمینه در روش اجایل وجود دارد می تواند در پروژه های دیگر نیز استفاده شود و بسیار سودمند است.
مانند جلسات سرپایی روزانه: که در آن دستاوردها و مشکلات روز قبل و برنامه روز کاری پیشرو ارائه می شود.

۱۰- ارزیابی کیفی ریسک
ارزیابی کیفی ریسک به صورت منظور در طول پروژه و مطابق آنچه در برنامه مدیریت ریسک آمده است، انجام می پذیرد.
در پروژه های اجایل اغلب ارزیابی کیفی ریسک قبل از شروع هر چرخه انجام می شود.

ما در ۶ قسمت به تغییرات در ویرایش ششم PMBOK اشاره کردیم و هر یک آن ها را مورد بررسی قرار دادیم. امیدوار هستیم مطالب ارایه شده برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.