ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل - قسمت اول

ویرایش ششم PMBOK با طعم اجایل – قسمت اول

استفاده از رویکرد اجایل در پروژه های مختلف رو به افزایش است و این باعث شده تا موسسات متولی استانداردهای مدیریت پروژه بیش از پیش به این چارچوب گرایش پیدا کنند و PMI هم از این قاعده مستثنی نیست. بعد از AXELOS که ویرایشی از استاندارد PRINCE2 را با پسوند اجایل منتشر نمود. حالا نوبت به PMI می رسد تا در ویرایش ششم PMBOK مفاهیم و تکنیکهای اجایل را بیش از پیش به کار ببندد.

در دو-سه سال اخیر PMI توجه ویژه ای به اجایل داشته است و حتی موضوع “به کارگیری اجایل در پروژه های غیر IT” جزء موضوعات تحقیقاتی با اولویت بالا بوده است که از آن حمایت نموده است.

بازخوردهای اخذ شده از شرکتهای مختلف و نتایج تحقیقات انجام شده نشان داده که استفاده از رویکرد اجایل در پروژه های مختلف در سازمانها رو به افزایش است و سازمانهای بسیاری، بخشی و یا همه پروژه های خود را با رویکرد اجایل مدیریت می نمایند. به نظر می رسد که با توجه به مزایای گسترده رویکرد اجایل مخصوصا در نوع برنامه ریزی و همچنین نحوه مواجه با تغییرات، ‌اقبال عمومی به استفاده از آن بسیار بالا و رو به گسترش می باشد.

بر این اساس بخش عمده ای از اصلاحات ویرایش جدید PMBOK مربوط به اضافه شدن مفاهیم و رویکردهای اجایل به این استاندارد است. به عبارتی روح اجایل در ویرایش جدید بیش از پیش نسبت به نسخه قبلی مشاهده می شود. چیزی که بسیاری از افراد در ویرایش پنجم منتظر آن بودند.

تغییرات صورت گرفته بسیار گسترده است و از T&T ها گرفته تا محتوی استاندارد و فرآیندها، به منظور اضافه نمودن مفاهیم اجایل به روز رسانی شده اند تا بتوان بیش از پیش تکنیک های اجایل را در پروژه های مختلف به کار برد.
همانطور که گفتم بخش عمده ای از اصلاحات ویرایش جدید PMBOK مربوط به اضافه شدن مفاهیم و رویکردهای اجایل به این استاندارد است. در ادامه اهم تغییراتی که در این زمینه ایجاد شده است را با هم بررسی کنیم.

۱- اضافه شدن ضمیمه ای به PMBOK

یک ضمیمه به PMBOK اضافه شده که در آن جزییات بیشتری در زمینه اجایل ارائه شده است که به همراه PMBOK ویرایش ۶ عرضه می گردد.

 

۲- نگاه به هر حوزه دانش با عینک اجایل
یکی از تغییرات مهمی که در ویرایش جدید ایجاد شده است دسته بندی اطلاعات ارائه شده در ابتدای هر حوزه دانش می باشد. در ویرایش قبلی در ابتدای هر حوزه دانش در حد یک صفحه اطلاعات مختلفی در رابطه با حوزه دانش مربوطه ارائه می گردید. در ویرایش جدید این اطلاعات گسترده تر شده و به ۴ بخش تقسیم شده است.

Key Concept

Trends and Emerging Practices

Tailoring Considerations

Approaches in Agile, Iterative, and Adaptive Environments

مورد اول پیش از این نیز وجود داشت ولی اطلاعات مربوط به ۳ مورد آخر در این ویرایش اضافه گردیده است ولی مورد چهارم که مربوط به بحث امروز ماست نگاه به هر حوزه دانش در محیط های اجایل و یا انطباقی می باشد؛ به عبارتی اگر در یک محیط اجایل قرار داشته باشیم و بخواهیم یک پروژه را مدیریت کنیم، نگاه ما به حوزه های دانش مدیریت پروژه اعم از یکپارچگی، محدوده، زمان و … چگونه خواهد بود. در این بخش استاندارد اظهار می دارد که هر حوزه دانش در رویکرد اجایل به چه شکل تعریف و به کار گرفته می شود.

اگر چه شاید حجم مطالب ارائه شده در این بخش زیاد نباشد ولیکن به نظر من قدم خوبی برای ایجاد همسویی بیشتر با محیط های اجایل و به کارگیری تکنیک ها و روشهای مورد نظر در مواقع لزوم می باشد.

در پست های آینده به بخش های حوزه ی دانش و دیگر تغییرات ویرایش ششم خواهیم پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.